autoagora.gr logo
TEST ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΤΙΜΕΣ LEASING SHORT VIDEOS
Τα 3 μικρά SUV που καίνε περισσότερο στην πόλη – Και τα 3 οικονομικότερα

Τα 3 μικρά SUV που καίνε περισσότερο στην πόλη – Και τα 3 οικονομικότερα

Τα 3 μικρά SUV που καίνε περισσότερο στην πόλη – Και τα 3 οικονομικότερα

14/10/2026

T-Cross, Kamiq και Vitara καίνε 7,8–8,5 λτ./100 χλμ. στην πόλη, με κόστος πάνω από 2.500 ευρώ τον χρόνο για 15.000 αστικά χλμ.
Yaris Cross, C3 και Mokka πέφτουν στα 4,1–6,0 λτ./100 χλμ., με το full hybrid Toyota πρώτο στην οικονομία.
Για μία καλύτερη εικόνα, τα «λαίμαργα» μοντέλα της λίστας καίνε παραπάνω από τη διπλάσια βενζίνη στην πόλη.
Με τα 3 οικονομικότερα θα δίνεις περίπου 938 ευρώ λιγότερα τον χρόνο σε βενζίνη, η λέξη Hybrid από μόνη της δεν αρκεί.

autoagora Team

T-Cross, Kamiq και Vitara καίνε 7,8–8,5 λτ./100 χλμ. στην πόλη, με κόστος πάνω από 2.500 ευρώ τον χρόνο για 15.000 αστικά χλμ.

Αν ψάχνεις ένα μικρό SUV με αυτόματο κιβώτιο και έχεις περίπου 25.000 ευρώ μα διαθέσεις, είναι λογικό να κοιτάς πρώτα την τιμή και τον εξοπλισμό. Μόνο που η συμφωνία με το αυτοκίνητο δεν τελειώνει στο showroom, όταν πάρεις τα κλειδιά. Συνεχίζεται κάθε φορά που βάζεις βενζίνη. Και στις δικές μας μετρήσεις κατανάλωσης, μοντέλα με κοντινό κόστος αγοράς και παρόμοια ισχύ απέχουν έως και  4,4 λτ./100 χλμ. στην πόλη. Με άλλα λόγια, μπορεί να γλιτώσεις λίγα χρήματα στην αγορά και… να τα αφήνεις ξανά και ξανά στο πρατήριο. Αλλά γιατί στεκόμαστε στην κατανάλωση εντός πόλης; Επειδή σε αυτό το περιβάλλον χρησιμοποιούνται συχνότερα τα μοντέλα αυτής της κατηγορίας. Μάλιστα, εκεί υπολογίζεται πως διανύουν το 80-85% των αποστάσεων ετησίως.

Για να έχει ουσία η σύγκριση, εστιάζουμε σε μοντέλα του 2024 και νεότερα, αυτόματα, δικίνητα με 110–150 ίππους, με βασικό εύρος τιμής 23.000–30.000 ευρώ. Αυτά άλλωστε αφορούν και την μεγαλύτερη μερίδα οδηγών στην χώρα μας. Στο σύνολό τους, λοιπόν, πρόκειται για 27 διαφορετικά μοντέλα. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο χωρούν απλή βενζίνη, mild hybrid και full hybrid. Ο καταναλωτής διαλέγει με βάση τα χρήματα που διαθέτει, επομένως έχει λόγο να συγκρίνει όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες.

Για το ετήσιο κόστος καυσίμου υπολογίζουμε 15.000 χλμ. αποκλειστικά στην πόλη, με βάση την αστική κατανάλωση που μετρήσαμε σε κάθε μοντέλο. Ως κοινή τιμή βενζίνης χρησιμοποιούμε την πανελλαδική μέση τιμή αμόλυβδης 95 οκτανίων των 2,206 ευρώ/λίτρο. Ο υπολογισμός είναι: 15.000 ÷ 100 × κατανάλωση πόλης × 2,206. Έτσι, η σύγκριση του κόστους αφορά την ίδια απόσταση και την ίδια τιμή καυσίμου για όλους.

Πάμε, λοιπόν, να δούμε ποια μοντέλα είναι τα πιο «λαίμαργα» στην κατηγορία των μικρών SUV,  την δημοφιλέστερη στην ελληνική αγορά.

 

Μοντέλο Τιμή  Κατανάλωση Πόλη
(λτ./100 χλμ.) 
 Ετήσιο κόστος καυσίμων
(15.000 χλμ. πόλης) 
VW T-Cross 1.0 TSI DSG 116 PS 24.990 € 8,5 2.813 €
Skoda Kamiq 1.0 TSI DSG 116 PS 23.950 € 7,8 2.581 €
Suzuki Vitara 1.4 Hybrid Auto 110 PS  24.480 € 7,8 2.581 €

Το VW T-Cross 1.0 TSI DSG των 116 ίππων καταγράφει τη μεγαλύτερη κατανάλωση πόλης ανάμεσα στα έξι, με 8,5 λτ./100 χλμ.. Με τιμή 24.990 ευρώ, βρίσκεται πολύ κοντά στο Yaris Cross των 25.370 ευρώ, το οικονομικότερο full υβριδικό μοντέλο της λίστας. Η απόσταση στην κατανάλωση, όμως, είναι μεγάλη: ζητά 4,4 λίτρα περισσότερα για κάθε 100 χιλιόμετρα στην πόλη. Στον επαρχιακό μετρήσαμε 7,1 λτ./100 χλμ., επίσης την υψηλότερη τιμή της εξάδας, ενώ το ετήσιο κόστος καυσίμου φτάνει τα 2.813 ευρώ. Για κάποιον που περνά το μεγαλύτερο μέρος της εβδομάδας από φανάρι σε φανάρι, αυτή η επίδοση αξίζει να μπει δίπλα στην τιμή αγοράς πριν αποφασίσει.

Το Skoda Kamiq 1.0 TSI DSG των 116 ίππων χρησιμοποιεί τον ίδιο συνδυασμό κινητήρα, ισχύος και τύπου κιβωτίου με το T-Cross, αλλά στις δικές μας μετρήσεις ζήτησε λιγότερη βενζίνη. Έκαψε 7,8 λτ./100 χλμ. στην πόλη και 6,7 στον επαρχιακό, με ετήσιο κόστος 2.581 ευρώ. Η τιμή του είναι 23.950 ευρώ, δηλαδή χαμηλότερη από του Volkswagen. Η κατανάλωση "εντός" παραμένει, ωστόσο, 1,8 λίτρα πάνω από τα πιο οικονομικά της κατηγορίας. Το Kamiq δείχνει επίσης γιατί μετράμε κάθε μοντέλο χωριστά: ένα παρόμοιο τεχνικό σύνολο δεν μας δίνει αυτομάτως και το ίδιο αποτέλεσμα στον δρόμο.

Το Suzuki Vitara 1.4 Hybrid Auto των 110 ίππων έχει τιμή 24.480 ευρώ και ήπια υβριδική υποβοήθηση 48V. Παρ ’ όλα αυτά, στην μέτρηση κατανάλωσης στην πόλη καίει 7,8 λτ./100 χλμ., όσο και το Kamiq. Στον επαρχιακό η εικόνα βελτιώνεται, χαμηλότερα από τα δύο μοντέλα του ομίλου VW, ενώ το ετήσιο κόστος διαμορφώνεται στα 2.581 ευρώ. Και πάλι, όμως, οι απαιτήσεις για ένα μοντέλο που φέρει την ονομασία Hybrid είναι μεγαλύτερες. Και κάπως έτσι, είναι το πιο «λαίμαργο» ανάμεσα στα εξυβριδισμένα μοντέλα της κατηγορίας.
 

Yaris Cross, C3 και Mokka πέφτουν στα 4,1–6,0 λτ./100 χλμ., με το full hybrid Toyota πρώτο στην οικονομία.

Μάρκα / Μοντέλο   Τιμή  Κατανάλωση Πόλη
(λτ./100 χλμ.) 
 Ετήσιο κόστος καυσίμων
(15.000 χλμ. πόλης) 
Toyota Yaris Cross Hybrid 130 PS 25.370 € 4,1 1.357 €
Citroen C3 Hybrid 110 PS 22.400 € 5,5 1.820 €
Opel Mokka Hybrid 145 PS 24.750 € 6,0 1.985 €

Στην άλλη πλευρά του πίνακα, το Toyota Yaris Cross Hybrid 130 PS είναι εκείνο που ανοίγει τη μεγαλύτερη διαφορά. Στην πόλη μετρήσαμε 4,1 λτ./100 χλμ., ενώ το ετήσιο κόστος καυσίμου περιορίζεται στα 1.357 ευρώ. Με τιμή 25.370 ευρώ, κοστίζει μόλις 380 ευρώ περισσότερο από το T-Cross, έχει 14 επιπλέον ίππους και στην δική μας μέτρηση χρειάζεται λιγότερη από τη μισή βενζίνη του Volkswagen. Η διαφορά, επομένως, δεν εξηγείται απλώς από πολύ χαμηλότερη ισχύ ή από μια εντελώς διαφορετική κατηγορία τιμής. Το Toyota έχει σαφές τεχνολογικό πλεονέκτημα από το full hybrid σύστημά του, που επιτρέπει ηλεκτρική κίνηση και μειώνει την ανάγκη λειτουργίας του βενζινοκινητήρα στις κατάλληλες συνθήκες.

Το Citroen C3 Hybrid των 110 ίππων ακολουθεί με 5,5 λτ./100 χλμ. στην πόλη, 5,4 στον επαρχιακό και ετήσιο κόστος καυσίμου 1.820 ευρώ. Η τιμή των 22.400 ευρώ το κάνει τη πιο προσιτή επιλογή αυτής της εξάδας. Η ήπια υβριδική του διάταξη 48V, με ηλεκτροκινητήρα ενσωματωμένο στο αυτόματο κιβώτιο, μπορεί να κινεί το αυτοκίνητο ηλεκτρικά για μικρές αποστάσεις. Στη μέτρησή μας βρίσκεται 1,4 λίτρα πάνω από το Toyota στην πόλη, κάτι εντυπωσιακό δεδομένου πως ένα mild hybrid μοντέλο έρχεται τόσο κοντά με ένα πλήρως υβριδικό. Η μεγαλύτερη υπόθεση, όμως, είναι τα 2,3 λίτρα κάτω από Kamiq και Vitara (τα πιο προσιτά της αντίθετης όψης στην κατανάλωση).

Το Opel Mokka Hybrid των 145 ίππων είναι το ισχυρότερο αυτοκίνητο της σύγκρισης, όμως χωρίς να είναι εκείνο που καίει περισσότερο. Με τιμή 24.750 ευρώ, καταγράφει 6,0 λτ./100 χλμ. στην πόλη, 5,4 στον επαρχιακό και ετήσιο κόστος 1.985 ευρώ. Η δική του υβριδική διάταξη 48V ενσωματώνει επίσης ηλεκτροκινητήρα στο αυτόματο κιβώτιο. Το Mokka ζητά περισσότερο καύσιμο από Yaris Cross και C3 στον αστικό κύκλο, όμως βρίσκεται 1,8 λτ. κάτω από Kamiq και Vitara και 2,5 λτ. κάτω από το T-Cross. Απέναντι στο Volkswagen συνδυάζει, μάλιστα, 29 περισσότερους ίππους με τιμή κατά 240 ευρώ χαμηλότερη.

Χρήσιμο παράδειγμα για όποιον θεωρεί ότι περισσότεροι ίπποι σημαίνουν υποχρεωτικά και μεγαλύτερη κατανάλωση.
 

Για μία καλύτερη εικόνα, τα «λαίμαργα» μοντέλα της λίστας καίνε παραπάνω από τη διπλάσια βενζίνη στην πόλη.

Όταν βγάλουμε τους μέσους όρους, η απόσταση γίνεται ακόμη πιο εύκολη να διαβαστεί. Toyota, Citroen και Opel καίνε κατά μέσο όρο 5,2 λτ./100 χλμ. στην πόλη, ενώ VW, Skoda και Suzuki περίπου 8,0. Με βάση τις επιμέρους τιμές, η δεύτερη τριάδα χρειάζεται περίπου 55% περισσότερη βενζίνη για την ίδια απόσταση εντός πόλης. Πρόκειται για σύγκριση των συγκεκριμένων έξι μετρημένων εκδόσεων, όχι για πρόβλεψη της κατανάλωσης κάθε αυτοκινήτου των αντίστοιχων μαρκών.

Σκέψου, για παράδειγμα, έναν οδηγό που μένει στα Βόρεια και πηγαίνει καθημερινά στο κέντρο, με κίνηση, φανάρια και μικρές ενδιάμεσες διαδρομές. Αν συμπληρώνει 1.000 χιλιόμετρα τον μήνα και χρησιμοποιήσουμε ως βάση τις μετρήσεις μας, το Yaris Cross αντιστοιχεί σε 41 λίτρα βενζίνης, το C3 σε 55, το Mokka σε 60, τα Kamiq και Vitara σε 78 και το T-Cross σε 85. Ανάμεσα σε Toyota και Volkswagen προκύπτουν 44 επιπλέον λίτρα – 97 ευρώ το μήνα (!).
 

Με τα 3 οικονομικότερα θα δίνεις περίπου 938 ευρώ λιγότερα τον χρόνο σε βενζίνη, αλλά η λέξη Hybrid από μόνη της δεν αρκεί

Για να σχηματίσουμε μία γενική εικόνα, στα 15.000 χλμ. τον χρόνο αποκλειστικά στην πόλη, το Yaris Cross χρειάζεται περίπου 1.357 ευρώ για βενζίνη, το C3 1.820 και το Mokka 1.985. Ο μέσος όρος της τριάδας, πριν από τη στρογγυλοποίηση, είναι 1.720,68 ευρώ ετησίως. Για το T-Cross η δαπάνη φτάνει περίπου τα 2.813 ευρώ, ενώ Kamiq και Vitara χρειάζονται από 2.581 ευρώ. Ο δικός τους μέσος όρος είναι 2.658,23 ευρώ. Η απόσταση των δύο ομάδων διαμορφώνεται στα 937,55 ευρώ, δηλαδή περίπου 938 ευρώ τον χρόνο ή 78 ευρώ τον μήνα.

Το συμπέρασμα των μετρήσεών μας είναι ότι η τεχνολογία εξηλεκτρισμού από μόνη της δεν εγγυάται χαμηλή κατανάλωση. Το mild hybrid Vitara καταγράφει 7,8 λτ./100 χλμ. στην πόλη, ενώ C3 και Mokka, με διαφορετική υβριδική υλοποίηση, πέφτουν στα 5,5 και 6,0 αντίστοιχα. Το full hybrid Yaris Cross κατεβαίνει ακόμη περισσότερο, στα 4,1. Η λέξη Hybrid χρειάζεται εξήγηση, γιατί καλύπτει συστήματα με διαφορετικές δυνατότητες. Και για τον οδηγό που θέλει να ξέρει τι θα πληρώνει στο πρατήριο, η απάντηση βρίσκεται τελικά σε όσα γράφει κάθε αυτοκίνητο στις πραγματικές μετρήσεις.