.jpg)
Xpeng G6 LR PERFORMANCE AWD, Τιμή 14/05/2026: 50 990€
Δοκιμή XPeng G6 Performance AWD: Άνεση, επιδόσεις και φόρτιση σε… 13 λεπτά
Με 487 ίππους, τετρακίνηση και αρχιτεκτονική 800V στην κορυφαία έκδοση στέκεται δυναμικά απέναντι στους ανταγωνιστές.
Κάνει το 0-100 σε 4,9 δλ. και «βγάζει» 420 χλμ. σε μικτό κύκλο.
Μπορεί να φορτίσει με ισχύ έως και 451 kW, κάτι που μεταφράζεται σε επίπεδο ενέργειας 10-80% σε 13 λεπτά.
Ξεχωρίζει και για τους χώρους του, την ποιότητα συναρμογής και κύλισης, αλλά και τον πλούσιο εξοπλισμό.
autoagora Team
Δοκιμάζουμε και βαθμολογούμε το XPeng G6 AWD Performance 487 PS 80,8 kWh
Η είσοδος της XPeng στην ελληνική αγορά σηματοδοτεί κάτι περισσότερο από την άφιξη ενός ακόμη κινέζικου ηλεκτρικού SUV, του G6 που δοκιμάζουμε στην κορυφαία έκδοση AWD Performance. Πρόκειται για την προσπάθεια μιας εταιρείας που μέσα σε μόλις 12 χρόνια έχει εξελιχθεί από startup σε παγκόσμιας εμβέλειας κατασκευαστή με δραστηριότητα που ξεπερνά την αυτοκίνηση, αγγίζοντας την τεχνητή νοημοσύνη, τα αυτόνομα συστήματα και τις νέες μορφές μετακίνησης.
Το XPengG6 είναι ένα από τα δύο μοντέλα με τα οποία η μάρκα συστήνεται στη χώρα μας και, στην κορυφαία του έκδοση AWD Performance, λειτουργεί ουσιαστικά ως δήλωση προθέσεων και ικανοτήτων. Με 487 ίππους, αρχιτεκτονική 800V και ταχύτητες φόρτισης που θεωρητικά αλλάζουν τον τρόπο χρήσης ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου, το G6 δεν στοχεύει να είναι απλώς μια εναλλακτική, αλλά μια πλήρης πρόταση απέναντι σε καθιερωμένα premium μοντέλα της κατηγορίας του.
.webp)
Το G6 κινείται στη λογική ενός coupe SUV, με έντονη ροή στις γραμμές και σχεδιασμό που αποφεύγει τις υπερβολές. Η αισθητική του είναι καθαρή και ήπια φουτουριστική, με την XPeng να κάνει λόγο για σχεδιαστική έμπνευση από αεροδυναμική φιλοσοφία και «διαστημική» προσέγγιση.
Το εμπρός μέρος χαρακτηρίζεται από την ενιαία φωτεινή υπογραφή LED που διατρέχει όλο το πλάτος, δίνοντας του τεχνολογική ταυτότητα. Στο προφίλ, η κεκλιμένη οροφή και οι μεγάλες ζάντες των 20ιντσών ενισχύουν τη σπορ εικόνα, χωρίς όμως να διαταράσσουν την ισορροπία ενός σοβαρού SUV. Πίσω, τα λεπτά φωτιστικά σώματα και το διακριτικό ducktail στην οροφή ολοκληρώνουν ένα σύνολο που δείχνει δυναμικό, αλλά όχι υπερβολικό.
Σε διαστάσεις, το G6 τοποθετείται ανάμεσα στα μεσαία SUV (D-SUV) με μήκος 4,75 μέτρα, πλάτος 1,92 μέτρα και ύψος 1,65 μέτρα, ενώ το μεταξόνιο των 2,89 μέτρων υπόσχεται από την πρώτη στιγμή ότι οι χώροι στο εσωτερικό αναμένονται άπλετοι.
.webp)
Πράγματι, η παραπάνω εικασία επιβεβαιώνεται με το που ανοίξεις την πόρτα. Αρχικά, η καμπίνα ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία με το αμάξωμα, με minimal σχεδίαση και σαφή premium προσανατολισμό. Η εικόνα είναι εξίσου καθαρή, χωρίς περιττά στοιχεία, με την τεχνολογία να έχει τον πρώτο λόγο.
Το ταμπλό κυριαρχείται από τη μεγάλη κεντρική οθόνη, μέσω της οποίας ελέγχονται σχεδόν όλες οι λειτουργίες του αυτοκινήτου. Η λογική είναι σαφής: ελάχιστα φυσικά κουμπιά και πλήρης ψηφιακή διαχείριση, κάτι που απαιτεί εξοικείωση αλλά ταυτόχρονα επιτρέπει υψηλό βαθμό ενοποίησης λειτουργιών.
Τα υλικά βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο για την κατηγορία, με μαλακές επιφάνειες, προσεγμένο φινίρισμα και καλή συναρμογή ακόμα και στις πίσω θέσεις. Η γενική αίσθηση είναι περισσότερο ενός αυτοκινήτου ευρωπαϊκού χαρακτήρα, κάτι σημαντικό αν θέλει να σταθεί δίπλα στις premiumπροτάσεις της Γηραιάς Ηπείρου. Ιδιαίτερη έμφαση έχει δοθεί στην άνεση, τόσο με τους άπλετους χώρους που όπως είπαμε προσφέρει, αλλά και μέσω του πλούσιου εξοπλισμού.
.webp)
Η κορυφαία έκδοση AWD Performance του XPeng G6 αποτελεί – όπως προδίδει και η ονομασία – την πιο ισχυρή της γκάμας. Δύο ηλεκτροκινητήρες, ένας σε κάθε άξονα, αποδίδουν συνδυαστικά 487 ίππους και 660 Nm ροπής, μεταφέροντας την ισχύ και στους τέσσερις τροχούς. Οι επιδόσεις είναι αντίστοιχες ενός καθαρόαιμου σπορ μοντέλου, με καταιγιστικό 0-100 αλλά και μεγάλη αυτονομία.
Η μπαταρία LFP των 80,8 kWh βασίζεται σε αρχιτεκτονική 800V και μπορεί να υποστήριξη ταχυφόρτιση με ισχύ έως 451 kW, με θεωρητικό 10-80% σε περίπου 12 λεπτά υπό ιδανικές συνθήκες – αν βέβαια βρεις τόσο ισχυρό φορτιστή. Στην πράξη, αυτό μεταφράζεται σε μία από τις πιο γρήγορες ταχύτητες φόρτισης που συναντά κανείς σήμερα σε μοντέλο παραγωγής.
Ας δούμε τον επόμενοι πίνακα που συνοψίζει τους κύριους τομείς αξιολόγησης αλλά και αναφέρει την συνολική βαθμολογία που κατάφερε να συγκεντρώσει το XPeng G6 AWD Performance.
| Μάρκα/Μοντέλο | Xpeng G6 | Καλύτερα | Χειρότερα | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Έκδοση μοντέλου | Xpeng G6 LR Performance AWD 487 PS 80,8 kWh | ||||
| Βαθμολογία | 90% | ||||
| Κατηγορία μοντέλου | Μεσαία SUV Ηλεκτρικό | ||||
|
Ποια χρονιά βγήκε/άλλαξε το μοντέλοModel Year
|
2023 | ||||
|
Τι τεχνολογίας είναι ο κινητήραςΕίδος Κινητήρα
|
Ηλεκτρικό | ||||
|
Χωρητικότητα κινητήρα σε κυβικά (εκατοστά)Κυβικά (κ.εκ.)
|
|||||
|
Η ισχύς του κινητήρα, τα άλογά τουΙπποδύναμη (PS)
|
487 | ||||
|
Χειροκίνητο ή αυτόματο κιβώτιοΚιβώτιο
|
Automatic | ||||
|
Πόσες ταχύτητες έχειΑριθμός σχέσεων
|
1 | ||||
|
Ποιοι τροχοί κινούν το αμάξωμαΚίνηση
|
4Χ4 | ||||
|
Με βαση τις μετρήσεις μαςΠραγματική μέση κατανάλωση (KWh/100χλμ.)
|
19 | 16,1 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR RWD 340ps 78,1 KWh | 22,5 | BYD SEALION 7 BEV AWD LR 532ps 93 KWh |
|
Πόσα χιλιόμετρα διανύεις με ένα γεμάτο ρεζερβουάρ - Με βαση τις μετρήσεις μαςΠραγματική Αυτονομία στο ταξίδι με 120 χλμ./ώρα
|
356 | 434 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR RWD 340ps 78,1 KWh | ||
|
Πόσος χώρος υπάρχει από τα γόνατα των πίσω επιβατών μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματος (για επιβάτη με 1,75 ύψος και 75 κιλά)Χώροι για γόνατα πίσω επιβατών (εκατοστά)
|
20 | 30 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | 14 | PORSCHE MACAN 4 408ps 100 KWh |
|
Χρειάζονται 45 εκατ. Για κάθε ενήλικο και 35 για κάθε παιδίΠλάτος πίσω καθίσματος (μέτρα)
|
1,4 | 1,5 | NIO EL6 AWD LR 490ps 100 KWh | 1,36 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR AWD 514ps 78,1 KWh |
| Εργοστασιακή χωρητικότητα πόρτ μπαγκάζ (λίτρα) | 571 | 839 | KGM TORRES EVX 207ps 73,4 KWh | ||
|
Πόσα δλ. χρειάζονται για τα 100 χλμ./ώρα από στάσηΕπιτάχυνση 0-100 χλμ/ώρα (δλ.)
|
4,9 | 3,7 | SMART #5 BRABUS 646ps 100 KWh | ||
|
Η μέγιστη ταχύτητα του αυτοκινήτουΤελική ταχύτητα (χλμ./ώρα)
|
202 | 250 | TESLA MODEL Y JUNIPER PERFORMANCE 627ps 82 KWh | 160 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh |
| Φρένα από 100 χλμ/ώρα (μέτρα) | 36,7 | 33,1 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO 388ps 100 KWh | 41,5 | KGM TORRES EVX 207ps 73,4 KWh |
|
Εργοστασιακή εγγύησηΕγγύηση (χρόνια)
|
5 | ||||
|
Εργοστασιακή εγγύησηΕγγύηση μπαταρίας (χρόνια ή χλμ.)
|
5 | ||||
|
Τιμή καταλόγου αντιπροσωπείαςΤιμή
|
|||||
Ξεκινώντας, πρέπει να αναφέρουμε πως το XPeng G6 στην κορυφαία του έκδοση κατάφερε να συγκεντρώσει συνολική βαθμολογία 90%. Ξεκινώντας από τον σημαντικότερο παράγοντα σε ένα ηλεκτρικό, την αυτονομία, καταφέρνει να διανύσει έως και 420 χλμ. σε μικτό κύκλο οδήγησης, καταφέρνοντας να πλησιάσει τις εργοστασιακές δηλώσεις κατανάλωσης ρεύματος. Συγκεκριμένα, «καίει» κοντά στις 19 kWh/100 χλμ. σε αυτές τις συνθήκες.
Όσο για τις επιδόσεις, στο πρόγραμμα οδήγησης sportκαταφέρνει να επιταχύνει από 0-100 χλμ./ώρα σε μόλις 4,9 δλ. Μπορεί τα ηλεκτρικά SUVνα έχουν ξεφύγει σε ίππους και επιδόσεις και ένας χρόνος σαν κι αυτόν να ακούγεται εφικτός, όμως στην πράξη δεν θα χρειαστεί κανείς κάτι παραπάνω στον τομέα της «δύναμης» από ένα οικογενειακό SUVσε δημόσιους δρόμους. Γι ΄αυτό κι είναι εξίσου σημαντική η επίδοσή του σε φρενάρισμα από 100 χλμ./ώρα, αφού ακινητοποιείται σε 36,7 μ., μικρή απόσταση για ένα αυτοκίνητο αυτού του βάρους.
Περνώντας στον τομέα της ευρυχωρίας, μπορεί να τοποθετείται κοντά στον μέσο όρο της κατηγορίας των D-SUV, όμως αυτή είναι και η πιο «γενναιόδωρη» σε χώρους κατηγορία. Για έναν μέσο επιβάτη στα πίσω καθίσματα, περισσεύουν 20 εκ. ελεύθερου χώρου μπροστά από τα γόνατά του, ενώ το συνολικό φάρδος του πίσω καθίσματος (1,4 μ.) θα επιτρέψει την είσοδο σε τρεις. Η άνεση των επιβατών δεν επηρεάζει καθόλου την χωρητικότητα του πορτμπαγκάζ, εφόσον προσφέρει 571 λτ. για τις αποσκευές τους. Με λίγα λόγια, όλα όσα θα χρειαστεί μία οικογένεια σε μία εκδρομή, και ακόμα παραπάνω.
Ας δούμε στις σελίδες που ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα των μετρήσεων μας όσον αφορά τις επιδόσεις, τους χώρους και την πραγματική κατανάλωση ρεύματος του μοντέλου.
| Σελ. 2 | Xpeng G6. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις. |
| Σελ. 3 | Xpeng G6. Πόσο καλό είναι σε εξοπλισμό άνεσης και ασφάλειας. |
