.jpg)
4 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ »
Xpeng G6. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις.
14/5/2026
Ας δούμε τα αναλυτικά αποτελέσματα των μετρήσεων μας όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος, στην ευρυχωρία της καμπίνας αλλά και τις επιδόσεις του XPeng G6 AWD Performance.
| Μάρκα/Μοντέλο | Xpeng G6 | Καλύτερα | Χειρότερα | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Χώροι | ||||||
| Πόσος χώρος υπάρχει από τα γόνατα των πίσω επιβατών μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματοςΓια Γόνατα πίσω επιβατών (εκ.) | 20 | 30 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | 14 | PORSCHE MACAN 4 408ps 100 KWh | |
| Πόσος χώρος υπάρχει από το κεφάλι του πίσω επιβάτη (ύψους 1,75) μέχρι την οροφήΓια Κεφάλι πίσω επιβατών (εκ.) | 10 | 12 | CITROEN C5 AIRCROSS Electric Comfort Range (New) 213ps 79.9 KWh | 3,5 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO SB 388ps 100 KWh | |
| Πόσο φαρδιά είναι η καμπίνα πίσω, στο ύψος των ώμωνΠλάτος πίσω καθίσματος (μέτρα) | 1,4 | 1,5 | NIO EL6 AWD LR 490ps 100 KWh | 1,36 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR AWD 514ps 78,1 KWh | |
| Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος αποσκευών (εργοστασιακό στοιχείο)Χωρητικότητα πόρτ μπαγκάζ (λίτρα) | 571 | 839 | KGM TORRES EVX 207ps 73,4 KWh | 402 | FORD MUSTANG MACH-E LR AWD MY 2025 375ps 94,6 KWh | |
| Κινητήρας - Επιδόσεις | ||||||
| Είδος | Ηλεκτρικό | |||||
| Χωρητικότητα κινητήρα σε κυβικά (εκατοστά)Κυβικά (κ.εκ.) | ||||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 487 | 646 | SMART #5 BRABUS 646ps 100 KWh | 204 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | |
| Πόσο γρήγορα μπορεί να επιταχύνει ο κινητήρας το αυτοκίνητο. Όσο περισσότερη ροπή, τόσα περισσότερα άλογα έχουμε σε αυτές τις στροφέςΜέγιστη ροπή (Nm) | 440 | 855 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO 388ps 100 KWh | 240 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | |
| Πόσο γρήγορα πιάνει τα 100 χλμ./ώραΕπιτάχυνση 0-100 χλμ./ώρα (δλ.) | 4,9 | 3,7 | SMART #5 BRABUS 646ps 100 KWh | 9 | OPEL GRANDLAND Electric 213ps 77 KWh | |
| Όσο μικρότερος ο χρόνος, τόσο ευκολότερη η προσπέραση. Η μέτρηση γίνεται πατώντας τέρμα το γκάζι με την τελευταία ταχύτητα. Δείχνει το εύρος στροφών και εξαρτάται από την ροπή του κινητήρα.Προσπέρασμα 80-120 (δλ.) | 2,4 | 1,6 | SMART #5 BRABUS 646ps 100 KWh | 6,7 | LEAPMOTOR C10 BEV 218ps 69,9 KWh | |
| Διαστάσεις αμαξώματος (χλστ.) | ||||||
| Μήκος (μέτρα) | 4,76 | |||||
| Πλάτος (μέτρα) | 1,92 | |||||
| Ύψος (μέτρα) | 1,65 | |||||
| Είναι η απόσταση μεταξύ των δύο τροχών. Συνήθως, όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο άνετο στο εσωτερικό το αυτοκίνητοΜεταξόνιο (μέτρα) | 2,89 | |||||
| Ρεζερβουάρ (λίτρα) | ||||||
| Είναι η μικρότερη απόσταση του αμαξώματος από το έδαφος. 20 εκατοστά είναι τιμή που συγκαταλέγεται στις καλές για SUVΑπόσταση από το έδαφος (εκ.) | 21 | SUBARU SOLTERRA BEV 4xe 218ps 71,4 KWh | 11,6 | FORD MUSTANG MACH-E LR AWD MY 2025 375ps 94,6 KWh | ||
| Βάρος, με οδηγό 75 κιλών (κιλά) | 2220 | 1790 | GEELY EX5 BEV 218ps 62 KWh | 2435 | BYD SEALION 7 BEV AWD LR 532ps 93 KWh | |
| Κινητήρας (στοιχεία κατασκευαστή) | ||||||
| Κυβικά εκατοστά | ||||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 487 | 646 | SMART #5 BRABUS 646ps 100 KWh | 204 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | |
| Στροφές μέγιστης ισχύος (σ.α.λ.) | ||||||
| Ροπή (Nm) | 440 | 855 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO 388ps 100 KWh | 240 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | |
| Στροφές μέγιστης ροπής (σ.α.λ.) | ||||||
| Φρένα | ||||||
| Φρένα από 100 χλμ/ώρα (μέτρα) | 36,7 | 33,1 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO 388ps 100 KWh | 41,5 | KGM TORRES EVX 207ps 73,4 KWh | |
| Για Ηλεκτρικά | ||||||
| Ωφέλιμη χωρητικότητα μπαταρίας (kWh) | 80 | |||||
| Αν ήταν βενζίνη, θα λέγαμε πως είναι το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου. Όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας, τόσο μεγαλύτερη αυτονομία με μια φόρτισηΣυνολική χωρητικότητα μπαταρίας (kWh) | 80,8 | |||||
| Κατανάλωση στην πόλη (KWh/100 χλμ.) | 15,1 | 12,8 | SKODA ENYAQ 85 (FL) 286ps 82 KWh | 17,1 | AUDI Q6 e-tron QUATTRO 388ps 100 KWh | |
| Πραγματική Κατανάλωση στο ταξίδι με 120 χλμ (kWh/120 χλμ) | 22,5 | 17,3 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR RWD 340ps 78,1 KWh | 37,7 | SMART #5 EV 432 kW AWD 588ps 100 KWh | |
| Πραγματική μέση κατανάλωση (KWh/100χλμ.) | 19 | 16,1 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR RWD 340ps 78,1 KWh | 22,5 | BYD SEALION 7 BEV AWD LR 532ps 93 KWh | |
| Πραγματική Αυτονομία στο ταξίδι με 120 χλμ./ώρα | 356 | 434 | TESLA MODEL Y JUNIPER LR RWD 340ps 78,1 KWh | 249 | SMART #5 EV 432 kW AWD 588ps 100 KWh | |
| Θεωρητική Αυτονομία (χλμ.) | 510 | |||||
| Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση τέτοια ώστε στο τέλος της εγγύησης η υγεία της μπαταρίας να είναι τουλάχιστον στο 70%Εγγύηση μπαταρίας (χρόνια) | 8 | 7 | KIA EV6 FL LR RWD 229ps 84 KWh | 8 | AION (GAC) V ELECTRIC 204ps 75,26 KWh | |
Παρά την ισχύ των 487 ίππων και το βάρος που ξεπερνά τους 2,2 τόνους, το XPeng G6 αποδεικνύεται ιδιαίτερα αποδοτικό ενεργειακά σε πραγματικές συνθήκες χρήσης. Στις μετρήσεις μας, η μέση κατανάλωση διαμορφώθηκε στις 19 kWh/100 χλμ., τιμή πολύ κοντά στην εργοστασιακή των 18,4 kWh/100 χλμ. και εντυπωσιακή για τα δεδομένα της κατηγορίας και των επιδόσεων που προσφέρει. Στην πράξη αυτό μεταφράζεται σε πραγματική μικτή αυτονομία κοντά στα 420 χιλιόμετρα, χωρίς να χρειάζεται ο οδηγός να κινείται συντηρητικά ή να αποφεύγει την αξιοποίηση της ισχύος.
Μέσα στην πόλη το G6 δείχνει ακόμα πιο αποτελεσματικό. Η εξελιγμένη διαχείριση ενέργειας και το αποδοτικό σύστημα ανάκτησης επιτρέπουν αυτονομία που μπορεί να ξεπεράσει τα 520 χιλιόμετρα σε αστικές συνθήκες. Στον αυτοκινητόδρομο, όπου τα περισσότερα ηλεκτρικά SUV αρχίζουν να «χάνουν» αισθητά σε απόδοση, το G6 καταφέρνει να παραμένει ανταγωνιστικό, με πραγματική αυτονομία περίπου 360 χιλιομέτρων με σταθερή ταχύτητα 120 χλμ./ώρα.
Σημαντικό ρόλο στην καθημερινή χρήση παίζει το σύστημα ανάκτησης ενέργειας, το οποίο προσφέρει τρία επίπεδα λειτουργίας, επιτρέποντας στον οδηγό να επιλέξει πόσο έντονα θα επιβραδύνει το αυτοκίνητο μόλις αφήσει το γκάζι. Παράλληλα υπάρχει και η λειτουργία XPedal, η εκδοχή της XPeng για one-pedal οδήγηση, που λειτουργεί πιο φυσικά και λιγότερο απότομα σε σχέση με άλλα ηλεκτρικά μοντέλα.
.webp)
Στην πράξη, οι επιδόσεις επιτάχυνσης είναι αντίστοιχες αυτοκινήτων που παλαιότερα αποκαλούσαμε supercar, με τα δορυφορικά μας όργανα να μετρούν 0-100 χλμ./ώρα σε 4,9 δλ., 60-100 σε μόλις 2,1 δλ. και 80-120 σε 2,4 δλ.. Η επιτάχυνση είναι συνεχής και απόλυτα γραμμική, χωρίς ξεσπάσματα ή νευρικότητα, κάτι που κάνει το G6 να δείχνει ταχύτατο αλλά ταυτόχρονα εύκολο και φιλικό στην καθημερινή χρήση.
Βασισμένο στην πλατφόρμα SEPA 2.0 της XPeng, το G6 δίνει μια ιδιαίτερα «αέρινη» αίσθηση στον δρόμο, κρύβοντας αποτελεσματικά τον όγκο και το βάρος του. Από τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα αντιλαμβάνεσαι ότι το αυτοκίνητο έχει εξελιχθεί με ευρωπαϊκή λογική, δίνοντας έμφαση στην ποιότητα κύλισης και στη συνολική ισορροπία. Η δύναμη περνά στην άσφαλτο με εξαιρετική ομαλότητα, χωρίς αντιδράσεις στο τιμόνι ή απότομες μεταφορές βάρους, ενώ η τετρακίνηση– που δείχνει μεγαλύτερη συμπάθεια στους πίσω τροχούς – προσφέρει υψηλά επίπεδα πρόσφυσης και φυσική αίσθηση στις εξόδους των στροφών.
.webp)
Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του XPeng G6 είναι η εκμετάλλευση των εξωτερικών του διαστάσεων προς όφελος της ευρυχωρίας. Στις πίσω θέσεις, ο διαθέσιμος χώρος μπροστά από τα γόνατα και τα κεφάλια των επιβατών είναι άπλετος, με τις μετρήσεις μας να δείχνουν περίπου 20 εκατοστά «αέρα» για τα πόδια και 10 εκατοστά πάνω από το κεφάλι ενός ενήλικα επιβάτη. Παράλληλα, το μεγάλο πλάτος του πίσω καθίσματος (1,4 μ.) επιτρέπει τη σχετικά άνετη μεταφορά τριών ενηλίκων χωρίς ουσιαστικούς συμβιβασμούς, ενώ η δυνατότητα ρύθμισης της κλίσης της πλάτης σε πολλαπλά στάδια ενισχύει σημαντικά την άνεση σε μεγάλες διαδρομές.
Αντίστοιχα πρακτικό αποδεικνύεται και το πορτμπαγκάζ, με τον χώρο των 571 λίτρων να έχει σωστό σχήμα, μεγάλο άνοιγμα και χαμηλό κατώφλι φόρτωσης, στοιχεία που διευκολύνουν την καθημερινή χρήση. Δεν υπάρχει αποθηκευτικός χώρος κάτω από το καπό (frunk), ωστόσο η καμπίνα καλύπτει σε μεγάλο βαθμό αυτό το κενό μέσω πρακτικών λύσεων. Ξεχωρίζει η μεγάλη «αιωρούμενη» κεντρική κονσόλα με τους βαθιούς αποθηκευτικούς χώρους, αλλά και οι δύο ασύρματες βάσεις φόρτισης κινητού των 50W με σύστημα αερόψυξης, που δείχνουν τη σαφή τεχνολογική προσέγγιση του μοντέλου ακόμη και στις λεπτομέρειες της καθημερινότητας.
.webp)
| Σελ. 1 | Πόσο καλό είναι το Xpeng G6 σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, ασφάλεια, εξοπλισμό, εγγυήσεις και τιμές. |
| Σελ. 2 | Xpeng G6. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις. |
| Σελ. 3 | Xpeng G6. Πόσο καλό είναι σε εξοπλισμό άνεσης και ασφάλειας. |
autoagora Team
