
3 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ »
Πόσο καίει το Omoda 9 SHS; Πόσο καλοί είναι οι χώροι του και πόσο γρήγορο είναι στο δρόμο;
18/5/2026
Μετρήσαμε το Omoda 9 SHS στην κατανάλωση, στην ευρυχωρία και στις επιδόσεις. Στους παρακάτω πίνακες θα δείτε πώς τα πήγε το νέο Plug-in υβριδικό SUV σε αυτούς τους τομείς, και πώς είναι «απέναντι» από τον ανταγωνισμό του.
| Μάρκα/Μοντέλο | Omoda 9 | Καλύτερα | Χειρότερα | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Κατανάλωση στην πόλη (λτ./100 χλμ.) | 4 | 1,5 | MERCEDES GLC 400 e 4MATIC 381ps | 5,5 | HYUNDAI SANTA FE 1.6T PHEV 7-SEATER 253ps | |
| Μέτρηση κατανάλωσης στον αυτοκινητόδρομοΚατανάλωση σε ταξίδι (λτ./100 χλμ./ώρα) | 5,3 | 4,8 | BYD SEALION 5 DM-i 212ps | 8,5 | MAZDA CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV AWD 328ps | |
| Μέση κατανάλωση (λτ./100 χλμ.) | 7 | 4,8 | MG HS PHEV+ 272ps | 7,5 | HYUNDAI SANTA FE 1.6T PHEV 7-SEATER 253ps | |
| Μέγιστη πραγματική αυτονομία με γεμάτο ρεζερβουάρΑυτονομία σε ταξίδι (χλμ.) | 1321 | 1321 | OMODA 9 SHS AWD 537ps | 576 | MERCEDES GLC 400 e 4MATIC 381ps | |
| Κατανάλωση | 83% | |||||
| Πόσος χώρος υπάρχει από τα γόνατα των πίσω επιβατών μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματοςΓια Γόνατα πίσω επιβατών (εκ.) | 25 | 29 | LEAPMOTOR C10 REEV 215ps | 12 | DFSK E5 1.5 PHEV 250ps | |
| Πόσος χώρος υπάρχει από το κεφάλι του πίσω επιβάτη (ύψους 1,75) μέχρι την οροφήΓια Κεφάλι πίσω επιβατών (εκ.) | 9,1 | 12 | CHERY TIGGO 8 1.5 TGDI PHEV 279ps | 3,8 | MERCEDES GLC COUPE 300 e 4MATIC 313ps | |
| Πόσο φαρδιά είναι η καμπίνα πίσω, στο ύψος των ώμωνΠλάτος πίσω καθίσματος (μέτρα) | 1,44 | 1,47 | HYUNDAI SANTA FE 1.6T PHEV 7-SEATER 253ps | 1,36 | LEXUS NX 450h+ 309ps | |
| Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος αποσκευών (εργοστασιακό στοιχείο)Χωρητικότητα πόρτ μπαγκάζ (λίτρα) | 660 | 889 | CHERY TIGGO 8 1.5 TGDI PHEV 279ps | 390 | MERCEDES GLC COUPE 300 e 4MATIC 313ps | |
| Χώροι | 79% | |||||
| Είδος | Plug-in hybrid | |||||
| Χωρητικότητα κινητήρα σε κυβικά (εκατοστά)Κυβικά (κ.εκ.) | 1499 | |||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 537 | 537 | OMODA 9 SHS AWD 537ps | 184 | HONDA CR-V e:PHEV 184 PS 2WD 6-GEN 184ps | |
| Πόσο γρήγορα μπορεί να επιταχύνει ο κινητήρας το αυτοκίνητο. Όσο περισσότερη ροπή, τόσα περισσότερα άλογα έχουμε σε αυτές τις στροφέςΜέγιστη ροπή (Nm) | 650 | 650 | MERCEDES GLC 400 e 4MATIC 381ps | 262 | GEELY STARRAY EM-i 218ps | |
| Πόσο γρήγορα πιάνει τα 100 χλμ./ώραΕπιτάχυνση 0-100 χλμ./ώρα (δλ.) | 5,8 | 5,6 | MERCEDES GLC COUPE 400 e 4MATIC 381ps | 9,8 | CHERY TIGGO 8 1.5 TGDI PHEV 279ps | |
| Όσο μικρότερος ο χρόνος, τόσο ευκολότερη η προσπέραση. Η μέτρηση γίνεται πατώντας τέρμα το γκάζι με την τελευταία ταχύτητα. Δείχνει το εύρος στροφών και εξαρτάται από την ροπή του κινητήρα.Προσπέρασμα 80-120 (δλ.) | 3,9 | 3,3 | RENAULT RAFALE Hyper Hybrid E-Tech 4x4 300ps | 9,4 | CHERY TIGGO 8 1.5 TGDI PHEV 279ps | |
| Κινητήρας - Επιδόσεις | 88% | |||||
| Εγγύηση για τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου, όπως π.χ. κινητήρας, κιβώτιοΕγγύηση αντιπροσωπείας - Μηχανικά μέρη (χρόνια) | 7 | 11 | LEXUS NX 450h+ 309ps | 2 | BMW X3 30e xDrive 299ps | |
| Εγγύηση για σκουριές στο αμάξωμαΔιάτρηση από σκουριά (χρόνια) | ||||||
| Διαστάσεις αμαξώματος (χλστ.) | ||||||
| Μήκος (μέτρα) | 4,78 | |||||
| Πλάτος (μέτρα) | 1,92 | |||||
| Ύψος (μέτρα) | 1,67 | |||||
| Είναι η απόσταση μεταξύ των δύο τροχών. Συνήθως, όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο άνετο στο εσωτερικό το αυτοκίνητοΜεταξόνιο (μέτρα) | 2,8 | |||||
| Ρεζερβουάρ (λίτρα) | 70 | 70 | CHERY TIGGO 9 PHEV AWD 428ps | 45 | SKODA KODIAQ 1.5 TSI iV PHEV 204ps | |
| Είναι η μικρότερη απόσταση του αμαξώματος από το έδαφος. 20 εκατοστά είναι τιμή που συγκαταλέγεται στις καλές για SUVΑπόσταση από το έδαφος (εκ.) | 21 | 21 | OMODA 9 SHS AWD 537ps | 14,7 | MG HS PHEV+ 272ps | |
| Βάρος, με οδηγό 75 κιλών (κιλά) | 2345 | 1824 | BYD SEALION 5 DM-i 212ps | 2355 | MERCEDES GLC 400 e 4MATIC 381ps | |
| Κινητήρας (στοιχεία κατασκευαστή) | ||||||
| Κυβικά εκατοστά | 1499 | |||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 537 | 537 | OMODA 9 SHS AWD 537ps | 184 | HONDA CR-V e:PHEV 184 PS 2WD 6-GEN 184ps | |
| Στροφές μέγιστης ισχύος (σ.α.λ.) | ||||||
| Ροπή (Nm) | 650 | 650 | MERCEDES GLC 400 e 4MATIC 381ps | 262 | GEELY STARRAY EM-i 218ps | |
| Στροφές μέγιστης ροπής (σ.α.λ.) | ||||||
| Κατανάλωση κατασκευαστή (λίτρα/100χλμ) | ||||||
| Κατανάλωση Κατασκευαστή (λίτρα/100 χλμ.) | 0,2 | 0,2 | OMODA 9 SHS AWD 537ps | 7,4 | BYD SEAL U DM-i AWD 324ps | |
| Εκπομπές ρύπων CO2 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Από αυτές εξαρτώνται τα τέλη κυκλοφορίας, η είσοδος στομ δακτύλιο μέχρι και το τέλος ταξινόμησης κάθε οχήματος.Εκπομπές ρύπων CO2 (γρ./χλμ) | 38 | 9 | BYD SEAL U DM-i 218ps | 70 | BMW X3 30e xDrive 299ps | |
Ξεκινώντας από την κατανάλωση, το Omoda 9 SHS καίει 4 λτ/100 χλμ στην πόλη και 5,3 λτ/100 χλμ στο ταξίδι. Σε μικτό κύκλο, σε διαδρομή που περιλαμβάνει έντονες επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, προσομοιώνοντας όσο το δυνατόν καλύτερα την καθημερινότητα, η μέση κατανάλωση μετρήθηκε στα 7 λτ/100 χλμ.
Όλα αυτά τα νούμερα βρίσκονται στον μέσο όρο της κατηγορίας των Plug-in υβριδικών μεσαίων SUV, ωστόσο η αυτονομία στο ταξίδι είναι η μεγαλύτερη ανάμεσα από τα συγκεκριμένα οχήματα, μιας και είδαμε 1.321 χιλιόμετρα. Αυτό οφείλεται τόσο στα 5,3 λτ/100 χλμ που καίει το αυτοκίνητο σε συνθήκες αυτοκινητοδρόμου, όσο και στο μεγάλο ρεζερβουάρ βενζίνης που έχει χωρητικότητα 70 λίτρα.
Η μπαταρία έχει χωρητικότητα 34,46 kWh και είναι αυτή τη στιγμή η μεγαλύτερη που έχει τοποθετηθεί σε Plug-in υβριδικό αυτοκίνητο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το Omoda 9 SHS να μπορεί να διανύσει 135 χιλιόμετρα αποκλειστικά με ρεύμα, αριθμός που είναι παραπάνω από επαρκής για τις καθημερινές μετακινήσεις μας.
Όταν το επίπεδο της μπαταρίας πέσει κάτω από το 20%, το σύστημα ξεκινά αυτόματα τη φόρτιση μέσω του κινητήρα. Η μέση κατανάλωση των 7 λτ/100 χλμ μετρήθηκε με αυτές τις συνθήκες.
Σε ταχυφορτιστή συνεχούς ρεύματος (DC) ισχύος 65 kW (η μεγαλύτερη στα Plug-in υβριδικά αυτοκίνητα) η φόρτιση από το 20 στο 80% ολοκληρώνεται σε 28 λεπτά. Με απλή φόρτιση στις 6,6 kW, η μπαταρία γεμίζει σε 5,5 ώρες.

Περνώντας στους χώρους του Omoda 9 SHS, στο αυτοκίνητο θα ταξιδέψουν με περισσή άνεση 5 ενήλικες επιβάτες, με τον «αέρα» για τα γόνατα και τα πόδια των πίσω να είναι αρκετός για άτομα με ύψος έως και 1,93 μέτρα, χάρη στα 25 και 9,1 εκατοστά που είναι διαθέσιμα για τα πόδια και τα κεφάλια τους αντίστοιχα. Η συγκεκριμένη ευρυχωρία είναι από τις μεγαλύτερες στην κατηγορία, ενώ στο ανώτερο άκρο του μέσου όρου βρίσκεται και το πορτ-μπαγκάζ των 660 λίτρων, που επαρκεί για 6 μεγάλες βαλίτσες και 1 μεσαίου μεγέθους.
Το πλάτος του πίσω καθίσματος είναι 1,44 μέτρα, νούμερο αναμενόμενο για την κλάση. Χάρη σε αυτό, θα βολευτούν δίπλα-δίπλα 3 ενήλικες επιβάτες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πίσω από το αρκτικόλεξο SHS του Omoda 9 βρίσκονται οι λέξεις «Super Hybrid System». Το εν λόγω σύστημα αποτελείται όχι από 1 ή 2, αλλά από 4 συνολικά κινητήρες. Το βενζινοκίνητο μοτέρ, που είναι 1,5 turbo με ισχύ 143 άλογα, σε χαλαρές συνθήκες παίζει το ρόλο της γεννήτριας ρεύματος, μαζί με ένα ηλεκτρικό μοτέρ 102 ίππων που βρίσκεται μέσα στο αυτόματο κιβώτιο 3 σχέσεων (Super Hybrid DHT το ονομάζει η Omoda).
Ώθηση στο Omoda 9 SHS συνήθως δίνει ο πίσω ηλεκτροκινητήρας, που αποδίδει 238 άλογα. Σε πλήρη επιτάχυνση, ενεργοποιείται και το εμπρός ηλεκτρικό μοτέρ των 122 ίππων, καθώς και ο βενζινοκινητήρας που αναφέραμε νωρίτερα.
Όλο αυτό το σοφιστικέ σύστημα κίνησης έχει συνδυαστική απόδοση 537 άλογα και 650 Nm ροπής, τα ισχυρότερα νούμερα που έχουμε δει μέχρι τώρα στα Plug-in υβριδικά μεσαία SUV που έχουμε μετρήσει.
Οι επιδόσεις σίγουρα δεν είναι αναμενόμενες για ένα SUV βάρους 2,3 τόνων. Για την επιτάχυνση 0-100 χλμ/ώρα χρειάζονται 5,8 δευτερόλεπτα, ενώ η προσπέραση σε αυτοκινητόδρομο, δηλαδή οι ρεπρίζ 80-120 χλμ/ώρα, ολοκληρώνονται σε 3,9 δευτερόλεπτα. Αμφότερα τα νούμερα είναι από τα κορυφαία στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Στο δρόμο το Omoda 9 SHS είναι άνετο. Διαθέτει ρυθμιζόμενη ηλεκτρομαγνητική ανάρτηση, με συνεχή έλεγχο απόσβεσης, ούτως ώστε να προσαρμόζεται αναλόγως των συνθηκών και των απαιτήσεων. Υπάρχουν 3 επιλέξιμα προφίλ (normal, sport και ενδιάμεσο), ενώ ακόμα και στην απλή ρύθμιση το όχημα έχει μετριασμένες κλίσεις και υψηλά περιθώρια πρόσφυσης, με αρωγό στο τελευταίο να είναι και η τετρακίνηση.
Το Omoda 9 SHS είναι το Plug-in υβριδικό μεσαίο SUV με τη μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος (21 εκατοστά), καθώς και με το πιο μεγάλο ρεζερβουάρ, τα 70 λίτρα του οποίου του χαρίζουν τη μεγάλη αυτονομία των 1.321 χιλιομέτρων που αναφέραμε νωρίτερα.
Η εγγύηση έχει διάρκεια 7 χρόνια ή 150.000 χιλιόμετρα για το αυτοκίνητο και 8 χρόνια (160.000 χλμ) για τη μπαταρία.
| Σελ. 1 | Πόσο καλό είναι το Omoda 9 σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, ασφάλεια, εξοπλισμό, εγγυήσεις και τιμές. |
| Σελ. 2 | Πόσο καίει το Omoda 9 SHS; Πόσο καλοί είναι οι χώροι του και πόσο γρήγορο είναι στο δρόμο; |
| Σελ. 3 | Τι περιλαμβάνει ο εξοπλισμός άνεσης και ασφαλείας του Omoda 9 SHS; |
autoagora Team
