.jpg)
6 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ »
Bmw X2. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις.
15/10/2026
Πάμε να δούμε αναλυτικά τις μετρήσεις μας για την BMW iX2 xDrive30.
| Μάρκα/Μοντέλο | Bmw X2 | Καλύτερα | Χειρότερα | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Χώροι | ||||||
| Πόσος χώρος υπάρχει από τα γόνατα των πίσω επιβατών μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματοςΓια Γόνατα πίσω επιβατών (εκ.) | 18 | 24 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | 11 | SUBARU UNCHARTED E-FWD LR 224ps 77 KWh | |
| Πόσος χώρος υπάρχει από το κεφάλι του πίσω επιβάτη (ύψους 1,75) μέχρι την οροφήΓια Κεφάλι πίσω επιβατών (εκ.) | 3 | 10 | JAECOO 5 EV 211ps 60,9 KWh | 3 | BMW X2 iX2 xDrive30 313ps 66,5 KWh | |
| Πόσο φαρδιά είναι η καμπίνα πίσω, στο ύψος των ώμωνΠλάτος πίσω καθίσματος (εκ.) | 139 | 143 | PEUGEOT 3008 e Dual Motor 325ps 77 KWh | 133 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος αποσκευών (εργοστασιακό στοιχείο)Χωρητικότητα πόρτ μπαγκάζ (λίτρα) | 525 | 543 | VOLKSWAGEN ID.4 PRO 286ps 82 KWh | 340 | MERCEDES EQA 250+ 190ps 73,9 KWh | |
| Κινητήρας - Επιδόσεις | ||||||
| Είδος | Ηλεκτρικό | |||||
| Χωρητικότητα κινητήρα σε κυβικά (εκατοστά)Κυβικά (κ.εκ.) | ||||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 313 | 428 | SMART #3 BRABUS 428ps 66 KWh | 113 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Πόσο γρήγορα μπορεί να επιταχύνει ο κινητήρας το αυτοκίνητο. Όσο περισσότερη ροπή, τόσα περισσότερα άλογα έχουμε σε αυτές τις στροφέςΜέγιστη ροπή (Nm) | 494 | 545 | FORD EXPLORER EXTENDED RANGE RWD 286ps 82 KWh | 125 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Πόσο γρήγορα πιάνει τα 100 χλμ./ώραΕπιτάχυνση 0-100 χλμ./ώρα (δλ.) | 5,8 | 4,1 | SMART #3 BRABUS 428ps 66 KWh | 11,6 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Όσο μικρότερος ο χρόνος, τόσο ευκολότερη η προσπέραση. Η μέτρηση γίνεται πατώντας τέρμα το γκάζι με την τελευταία ταχύτητα. Δείχνει το εύρος στροφών και εξαρτάται από την ροπή του κινητήρα.Προσπέρασμα 80-120 (δλ.) | 4,1 | 3,2 | TOYOTA C-HR+ AWD LR 343ps 77 KWh | 8,5 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Διαστάσεις αμαξώματος (χλστ.) | ||||||
| Μήκος (μέτρα) | 4,55 | |||||
| Πλάτος (μέτρα) | 1,84 | |||||
| Ύψος (μέτρα) | 1,56 | |||||
| Είναι η απόσταση μεταξύ των δύο τροχών. Συνήθως, όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο άνετο στο εσωτερικό το αυτοκίνητοΜεταξόνιο (μέτρα) | 2,69 | |||||
| Ρεζερβουάρ (λίτρα) | ||||||
| Είναι η μικρότερη απόσταση του αμαξώματος από το έδαφος. 20 εκατοστά είναι τιμή που συγκαταλέγεται στις καλές για SUVΑπόσταση από το έδαφος (εκ.) | 16,7 | 21,1 | SUBARU UNCHARTED E-FWD LR 224ps 77 KWh | 13,5 | MERCEDES EQB 250+ 190ps 73.9 KWh | |
| Βάρος, με οδηγό 75 κιλών (κιλά) | 2095 | 1589 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | 2266 | PEUGEOT 3008 e Dual Motor 325ps 77 KWh | |
| Κινητήρας (στοιχεία κατασκευαστή) | ||||||
| Κυβικά εκατοστά | ||||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 313 | 428 | SMART #3 BRABUS 428ps 66 KWh | 113 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Στροφές μέγιστης ισχύος (σ.α.λ.) | ||||||
| Ροπή (Nm) | 494 | 545 | FORD EXPLORER EXTENDED RANGE RWD 286ps 82 KWh | 125 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Στροφές μέγιστης ροπής (σ.α.λ.) | ||||||
| Φρένα | ||||||
| Φρένα από 100 χλμ/ώρα (μέτρα) | 36,7 | 35,1 | MG S5 EV LR 231ps 64 KWh | 40,4 | MERCEDES EQB 250+ 190ps 73.9 KWh | |
| Για Ηλεκτρικά | ||||||
| Ωφέλιμη χωρητικότητα μπαταρίας (kWh) | 64,7 | |||||
| Αν ήταν βενζίνη, θα λέγαμε πως είναι το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου. Όσο μεγαλύτερη χωρητικότητα μπαταρίας, τόσο μεγαλύτερη αυτονομία με μια φόρτισηΣυνολική χωρητικότητα μπαταρίας (kWh) | 66,5 | |||||
| Κατανάλωση στην πόλη (KWh/100 χλμ.) | 12 | 11,8 | TOYOTA C-HR+ FWD LR 224ps 77 KWh | 15,5 | BYD ATTO 3 EVO RWD 313ps 76 KWh | |
| Πραγματική Κατανάλωση στο ταξίδι με 120 χλμ (kWh/120 χλμ) | 19,7 | 16,9 | TOYOTA C-HR+ FWD LR 224ps 77 KWh | 22,1 | BYD ATTO 3 EVO RWD 313ps 76 KWh | |
| Πραγματική μέση κατανάλωση (KWh/100χλμ.) | 16,8 | 14 | CITROEN C4 X Electric Standard Range 136ps 50 KWh | 19 | PEUGEOT 3008 e LR 230ps 101 KWh | |
| Πραγματική Αυτονομία στο ταξίδι με 120 χλμ./ώρα | 328 | 466 | PEUGEOT 3008 e LR 230ps 101 KWh | 10 | OPEL FRONTERA ELECTRIC SR 113ps 44 KWh | |
| Θεωρητική Αυτονομία (χλμ.) | 479 | |||||
| Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση τέτοια ώστε στο τέλος της εγγύησης η υγεία της μπαταρίας να είναι τουλάχιστον στο 70%Εγγύηση μπαταρίας (χρόνια) | 8 | 7 | MG S5 EV LR 231ps 64 KWh | 11 | TOYOTA C-HR+ AWD LR 343ps 77 KWh | |
Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη δεν έρχεται σε μια ευθεία με τέρμα γκάζι, αλλά στο πόσο φυσικά η iX2 διαχειρίζεται τη δύναμή της. Η εκκίνηση είναι «καθαρή», χωρίς να παλεύουν οι εμπρός τροχοί με τα 494 Nm, και η επιτάχυνση συνεχίζει με την αμεσότητα που περιμένεις από δύο ηλεκτροκινητήρες. Τα πρώτα 50 χλμ./ώρα έρχονται σε 2,2 δλ., γι Ά αυτό και η iX2 πετάγεται με τόση ευκολία από ένα φανάρι. Στην καθιερωμένη μέτρηση των 0-100 χρειάστηκε μόλις 5,8 δλ., ενώ στον ανοιχτό δρόμο, το 80-120 χλμ./ώρα σε 4,1 δλ. σημαίνει ότι μια προσπέραση τελειώνει προτού χρειαστεί να το ξανασκεφτείς. Αν θέλεις αμέσως την πλήρη απόκριση και δύναμη, τραβάς για λίγο το χειριστήριο Boost πίσω από το τιμόνι.
.jpg)
Παρά τη διαθέσιμη ισχύ, η xDrive30 δεν καίει ρεύμα με απληστία. Στην πόλη μετρήσαμε 12 kWh/100 χλμ.: με περίπου 65 kWh διαθέσιμες, αυτό αντιστοιχεί θεωρητικά σε πάνω από 500 χλμ. αν όλη η διαδρομή είχε τον ίδιο ρυθμό. Στη μικτή δοκιμή οι 16,8 kWh/100 χλμ. δείχνουν περίπου 390 χλμ. από πλήρη έως άδεια μπαταρία. Σε ταξίδι, σταθερά στα 120 χλμ./ώρα μετρήσαμε 19,7 kWh/100 χλμ., που δίνουν 328 χλμ. αν χρησιμοποιηθεί ολόκληρη η ωφέλιμη χωρητικότητα.
.jpg)
Στον δρόμο, το M Sport της δοκιμής έχει περισσότερα να πει από όσα υπόσχονται οι προφυλακτήρες του: η προσαρμοζόμενη ανάρτηση M και οι 20άρηδες τροχοί φτιάχνουν μια άμεση, δεμένη αίσθηση. Το τιμόνι έχει σωστό βάρος και βάζει το εμπρός μέρος με ακρίβεια στη στροφή. Η ισχύς περνά στο οδόστρωμα με αυτοπεποίθηση, οι κλίσεις είναι συγκρατημένες και το αυτοκίνητο αλλάζει γραμμή με περισσότερη προθυμία απ Ά όση προδικάζει το βάρος ενός τετρακίνητου ηλεκτρικού SUV που ξεπερνά τους 2 τόνους.
Η τετρακίνηση δεν υπάρχει μόνο για το εντυπωσιακό 0-100: επιτρέπει να ανοίξεις το γκάζι νωρίς στην έξοδο. Τα 2.095 κιλά που καταγράψαμε με οδηγό δεν εξαφανίζονται, κυρίως στις γρήγορες εναλλαγές κατεύθυνσης, ούτε το τιμόνι προσφέρει άφθονη πληροφόρηση. Η ακρίβεια και ο έλεγχος του αμαξώματος, όμως, δίνουν ουσιαστικό περιεχόμενο στην εμφάνιση.
.jpg)
Η άλλη πλευρά αυτής της ρύθμισης εμφανίζεται στις κακοτεχνίες. Η ανάρτηση κρατά την iX2 δεμένη, αλλά οι εγκάρσιες ανωμαλίες περνούν πιο έντονα στην καμπίνα σε σχέση με το «συμβατικό» iX2 με μικρότερες ζάντες . Οι τροχοί 20 ιντσών και το χαμηλό προφίλ βοηθούν την αμεσότητα, αλλά αφήνουν λιγότερο περιθώριο στο ελαστικό να απορροφήσει τις κακοτεχνίες. Δεν σε ταλαιπωρεί, απλώς όποιος ζητά πρώτα μαλακή κύλιση πρέπει να το γνωρίζει. Η ανάκτηση ενέργειας μπορεί να προσαρμόζεται στις συνθήκες ή να γίνει πιο έντονη με την επιλογή B, οπότε η πόλη απαιτεί λιγότερες μετακινήσεις του ποδιού προς το φρένο.
Και όταν χρειαστεί το μηχανικό φρένο, το συγκεκριμένο M Sport απαντά πειστικά: μέσος όρος 36,7 μ. από τα 100 χλμ./ώρα. Το πεντάλ έχει αρκετά προβλέψιμη απόκριση ώστε η μετάβαση από την ανάκτηση στην ισχυρή επιβράδυνση να μη χαλά τη σιγουριά που χτίζει το πλαίσιο. Πρόκειται για σημαντικό προσόν σε ένα αυτοκίνητο με τέτοια δύναμη και μάζα.
.jpg)
Πίσω, τα 18 εκ. μπροστά από τα γόνατα και τα 1,39 μ. πλάτους δείχνουν ότι δύο ενήλικοι κάθονται άνετα και ένας τρίτος στριμώχνεται σε μικρότερη διαδρομή. Ο αέρας για το κεφάλι, στα 3 εκ., είναι το όριο που θα αισθανθεί πρώτος ο ψηλός επιβάτης. Τα 525 λίτρα του χώρου αποσκευών είναι δυνατή απάντηση σε όποιον θεωρεί ένα coupé SUV υποχρεωτικά άβολο.
.jpg)
Η καθημερινή συμβίωση έχει τις δικές της μικρές μετρήσεις. Ο κύκλος στροφής των 11,9 μ. θυμίζει το μέγεθος της iX2 στους ελιγμούς και η κάμερα είναι χρήσιμη, αφού το μικρό πίσω τζάμι περιορίζει την ορατότητα.
| Σελ. 1 | Πόσο καλό είναι το Bmw X2 σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, ασφάλεια, εξοπλισμό, εγγυήσεις και τιμές. |
| Σελ. 2 | Bmw X2. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις. |
| Σελ. 3 | Bmw X2. Πόσο καλό είναι σε εξοπλισμό άνεσης και ασφάλειας. |
autoagora Team
