.jpg)
6 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ »
Mazda Cx-5. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις.
5/11/2026
Οι αναλυτικές μετρήσεις βάζουν τα πράγματα στη σωστή κλίμακα. Το CX-5 δεν προσπαθεί να κρύψει το μέγεθος και την τετρακίνηση, αλλά προτιμά ομαλή απόκριση, προβλέψιμη πρόσφυση και έναν ρυθμό που ταιριάζει περισσότερο σε ταξίδι παρά σε κυνήγι αριθμών.
| Μάρκα/Μοντέλο | Mazda Cx-5 | Καλύτερα | Χειρότερα | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Κατανάλωση στην πόλη (λτ./100 χλμ.) | 9 | 7,5 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 9 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Μέτρηση κατανάλωσης στον αυτοκινητόδρομοΚατανάλωση σε ταξίδι (λτ./100 χλμ./ώρα) | 7,2 | 6,8 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 7,2 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Μέση κατανάλωση (λτ./100 χλμ.) | 9,5 | 9,5 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 9,7 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Μέγιστη πραγματική αυτονομία με γεμάτο ρεζερβουάρΑυτονομία σε ταξίδι (χλμ.) | 806 | 806 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 706 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Κατανάλωση | 78% | |||||
| Πόσος χώρος υπάρχει από τα γόνατα των πίσω επιβατών μέχρι την πλάτη του μπροστινού καθίσματοςΓια Γόνατα πίσω επιβατών (εκ.) | 22 | 22 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 21 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Πόσος χώρος υπάρχει από το κεφάλι του πίσω επιβάτη (ύψους 1,75) μέχρι την οροφήΓια Κεφάλι πίσω επιβατών (εκ.) | 8 | 10,5 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 8 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Πόσο φαρδιά είναι η καμπίνα πίσω, στο ύψος των ώμωνΠλάτος πίσω καθίσματος (εκ.) | 140,5 | 144,5 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 140,5 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Πόσο μεγάλος είναι ο χώρος αποσκευών (εργοστασιακό στοιχείο)Χωρητικότητα πόρτ μπαγκάζ (λίτρα) | 583 | 583 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 508 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Χώροι | 86% | |||||
| Είδος | Mild hybrid | |||||
| Χωρητικότητα κινητήρα σε κυβικά (εκατοστά)Κυβικά (κ.εκ.) | 2488 | |||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 141 | 141 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 136 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Πόσο γρήγορα μπορεί να επιταχύνει ο κινητήρας το αυτοκίνητο. Όσο περισσότερη ροπή, τόσα περισσότερα άλογα έχουμε σε αυτές τις στροφέςΜέγιστη ροπή (Nm) | 238 | 238 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 182 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Πόσο γρήγορα πιάνει τα 100 χλμ./ώραΕπιτάχυνση 0-100 χλμ./ώρα (δλ.) | 10,4 | 10,4 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 10,8 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Όσο μικρότερος ο χρόνος, τόσο ευκολότερη η προσπέραση. Η μέτρηση γίνεται πατώντας τέρμα το γκάζι με την τελευταία ταχύτητα. Δείχνει το εύρος στροφών και εξαρτάται από την ροπή του κινητήρα.Προσπέρασμα 80-120 (δλ.) | 7,2 | 7,2 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 8,2 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Κινητήρας - Επιδόσεις | 74% | |||||
| Εγγύηση για τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου, όπως π.χ. κινητήρας, κιβώτιοΕγγύηση αντιπροσωπείας - Μηχανικά μέρη (χρόνια) | 6 | 8 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 6 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Εγγύηση για σκουριές στο αμάξωμαΔιάτρηση από σκουριά (χρόνια) | 12 | |||||
| Εγγύηση για τη βαφή του αυτοκινήτουΧρώμα (χρόνια) | 3 | |||||
| Εγγύηση αντιπροσωπείας | 78% | |||||
| Διαστάσεις αμαξώματος (χλστ.) | ||||||
| Μήκος (μέτρα) | 4,69 | |||||
| Πλάτος (μέτρα) | 1,86 | |||||
| Ύψος (μέτρα) | 1,7 | |||||
| Είναι η απόσταση μεταξύ των δύο τροχών. Συνήθως, όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο άνετο στο εσωτερικό το αυτοκίνητοΜεταξόνιο (μέτρα) | 2,82 | |||||
| Ρεζερβουάρ (λίτρα) | 58 | 58 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 48 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Είναι η μικρότερη απόσταση του αμαξώματος από το έδαφος. 20 εκατοστά είναι τιμή που συγκαταλέγεται στις καλές για SUVΑπόσταση από το έδαφος (εκ.) | 20,5 | 22 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 20,5 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Βάρος, με οδηγό 75 κιλών (κιλά) | 1711 | 1693 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | 1711 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | |
| Κινητήρας (στοιχεία κατασκευαστή) | ||||||
| Κυβικά εκατοστά | 2488 | |||||
| Πόσο δυνατός είναι ο κινητήρας. Όσο πιο πολλά άλογα, τόσο μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, το 0-100 και το τράβηγμα του αυτοκινήτουΜέγιστη ισχύς (PS) | 141 | 141 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 136 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Στροφές μέγιστης ισχύος (σ.α.λ.) | 4500 | |||||
| Ροπή (Nm) | 238 | 238 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 182 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Στροφές μέγιστης ροπής (σ.α.λ.) | 3500 | |||||
| Κατανάλωση κατασκευαστή (λίτρα/100χλμ) | ||||||
| Προδιαγραφή για τις εκπομπές ρύπων του αυτοκινήτου. Τα καινούρια αυτοκίνητα πληρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές EU6. Τα παλαιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα επηρεάζονται ως προς τα τέλη κυκλοφορίας και την είσοδο στο δακτύλιο της Αθήνας.Νόρμα EU | EU6 | |||||
| Κατανάλωση Κατασκευαστή (λίτρα/100 χλμ.) | 7,4 | 7,4 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 8,1 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
| Εκπομπές ρύπων CO2 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Από αυτές εξαρτώνται τα τέλη κυκλοφορίας, η είσοδος στομ δακτύλιο μέχρι και το τέλος ταξινόμησης κάθε οχήματος.Εκπομπές ρύπων CO2 (γρ./χλμ) | 174 | 174 | MAZDA CX-5 e-Skyactiv X G 6AT AWD 141ps | 183 | SUBARU FORESTER 2.0 e-BOXER AWD 136ps | |
Από στάση, τα 100 χλμ./ώρα ήρθαν σε 10,4 δλ. και η προσπέραση 80-120 σε 7,2 δλ. Το πρώτο νούμερο είναι αξιοπρεπές για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου, το δεύτερο δείχνει ότι το αυτόματο κιβώτιο θα κατεβάσει σχέση σε προσπέραση. Ο ατμοσφαιρικός 2,5 λίτρων αποκρίνεται άμεσα και χωρίς υστέρηση, όμως η μέγιστη ροπή των 238 Nm είναι κάπως μικρή για τα σημερινά δεδομένα ενός μεσαίου SUV. Στις χαμηλές και μεσαίες στροφές κινείται πολιτισμένα, με τρόπο που μόνο τα επιπλέον κυβικά μπορούν να χαρίσουν.
Το εξάρι αυτόματο είναι ομαλό στην πόλη και οι αλλαγές του ταιριάζουν στην ήρεμη φύση του κινητήρα. Δεν διαθέτει τις πολλές σχέσεις ή την αμεσότητα ενός καλού διπλού συμπλέκτη, όμως αποφεύγει τους δισταγμούς που συχνά το συνοδεύουν. Στην απότομη απαίτηση γκαζιού χρειάζεται μια στιγμή για να κατεβάσει, γι Ά αυτό τα χειριστήρια πίσω από το τιμόνι είναι χρήσιμα πριν από μια προσπέραση. Στην λειτουργία Sport κρατά χαμηλότερη σχέση, αλλά δεν ανακαλύπτει ίππους που δεν υπάρχουν. Η τελική ταχύτητα περιορίζεται στα 187 χλμ./ώρα.
.jpg)
Περνώντας στην κατανάλωση, στην πόλη μετρήσαμε 9,0 λτ./100 χλμ., στο ταξίδι με σταθερά 100 χλμ./ώρα 7,2 και στο μικτό κύκλο 9,5 λτ./100 χλμ. Το ήπια υβριδικό σύστημα λειαίνει την επανεκκίνηση και ανακτά ενέργεια, δεν μπορεί όμως να προσφέρει τα μεγάλα διαστήματα σβηστού θερμικού κινητήρα ενός full hybrid. Αυτό φαίνεται κυρίως στην αστική κατανάλωση. Στον ανοιχτό δρόμο, η μακριά έκτη και η γραμμική λειτουργία επιτρέπουν πιο λογικό αποτέλεσμα. Με 58 λίτρα καυσίμου, δηλαδή γεμάτο ντεπόζιτο, η μέτρηση ταξιδιού αντιστοιχεί σε αυτονομία 806 χλμ., τιμή που κάνει το CX-5 καλό σύντροφο μεγάλων αποστάσεων.
.jpg)
Το πλαίσιο είναι ο τομέας όπου το αυτοκίνητο δικαιολογεί περισσότερο το σήμα του. Το τιμόνι έχει φυσικό βάρος, το εμπρός μέρος ακολουθεί με ακρίβεια και το αμάξωμα ελέγχει σωστά τις κινήσεις του για το ύψος και το μέγεθός του. Δεν τοποθετείται σαν hatchback, ούτε προσπαθεί να είναι σκληρό για να μοιάσει σπορ. Στηρίζεται προοδευτικά, διατηρεί ουδέτερη συμπεριφορά και σε προειδοποιεί καθαρά όταν ο ρυθμός ξεπερνά τη διάθεση των ελαστικών. Η τετρακίνηση i-Activ AWD προσθέτει σιγουριά σε βρεγμένο ή σαθρό οδόστρωμα και βοηθά στην έξοδο της στροφής, χωρίς να προορίζεται για βαριά εκτός δρόμου χρήση.
.jpg)
Η ανάρτηση βρίσκει καλή ισορροπία ανάμεσα στον έλεγχο και στην άνεση. Οι 19άρες ζάντες μεταφέρουν στην καμπίνα κάποιες πολύ κοφτές εγκάρσιες ανωμαλίες, αλλά στις περισσότερες λακκούβες η απόσβεση είναι ήρεμη και η κύλιση ώριμη. Στον αυτοκινητόδρομο το CX-5 πατά σταθερά, με περιορισμένο αεροδυναμικό θόρυβο.
Στο φρενάρισμα από τα 100 χλμ./ώρα χρειάστηκε 38,8 μ. Η επίδοση βρίσκεται στη σωστή πλευρά του αποδεκτού εύρους, ενώ το πεντάλ έχει προοδευτική διαδρομή και δεν επηρεάζεται απότομα από την ανάκτηση ενέργειας.
.jpg)
Οι χώροι είναι η ουσιαστική νίκη της νέας γενιάς. Μετρήσαμε 22 εκ. μπροστά από τα γόνατα των πίσω επιβατών και 8 εκ. πάνω από το κεφάλι, οπότε δύο ψηλοί ενήλικοι κάθονται άνετα χωρίς να διαπραγματεύονται με τους εμπρός. Οι μεγαλύτερες πίσω πόρτες διευκολύνουν την πρόσβαση και την τοποθέτηση παιδικού καθίσματος. Το πλάτος του πίσω καθίσματος είναι 1,405 μ., ικανό να φιλοξενήσει τρεις ενήλικους, αλλά ίσως πιο στριμωγμένοι από ότι θα ήθελαν σε ένα μακρύ ταξίδι. Το σχεδόν επίπεδο δάπεδο βοηθά τον μεσαίο επιβάτη περισσότερο από το διαθέσιμο πλάτος.
Το πορτμπαγκάζ των 583 λίτρων έχει χαμηλό κατώφλι, κανονικό σχήμα και πλάτη πίσω καθίσματος που διαιρείται 40:20:40. Με την αναδίπλωσή της, η χωρητικότητα φτάνει έως τα 2.019 λίτρα.
.jpg)
Στην καθημερινότητα, η κάμερα οπισθοπορείας και οι αισθητήρες εμπρός-πίσω είναι απαραίτητοι για ένα αμάξωμα 4,69 μ. Τα συστήματα υποβοήθησης έχουν πλήρη κάλυψη και γενικά παρεμβαίνουν ομαλά. Το βασικό παράπονο δεν είναι ότι λείπει τεχνολογία, αλλά ότι η Mazda αντάλλαξε ορισμένα από τα καλύτερα φυσικά χειριστήρια της κατηγορίας με μια πιο συνηθισμένη ψηφιακή λύση. Ευτυχώς, τιμόνι, θέση οδήγησης και πεντάλ εξακολουθούν να θυμίζουν Mazda.
| Σελ. 1 | Πόσο καλό είναι το Mazda Cx-5 σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, ασφάλεια, εξοπλισμό, εγγυήσεις και τιμές. |
| Σελ. 2 | Mazda Cx-5. Τι βαθμό παίρνει σε κατανάλωση, χώρους, επιδόσεις, εγγυήσεις. |
| Σελ. 3 | Mazda Cx-5. Πόσο καλό είναι σε εξοπλισμό άνεσης και ασφάλειας. |
autoagora Team
